Ako vybrať e-kolobežku

V tejto sekcii sa snažíme vysvetliť základné rozdíly medzi našimi modely. Nížšie uvedené informacie by maly pomôcť s výberom Vašej novej elektro kolobežky Nitro scooters.

Možné využitia e-kolobežiek

Elektrické kolobežky pre všeobecné použitie

Našu ponuku tvoria predevšetkým kolobežky, ktoré spadajú do skupiny "všeobecného využitia". To znamená, že taká kolobežka zvládne  jízdu v meste, tak aj mimo mesto alebo v lehšom teréne. Na tomto poli nemá Nitro scooters svojou ponukou na trhu takmer žiadnu náhradu. Naše modely majú 36V - 48V - 60V motory, ich výkon začíná na 800W (model Scout 800) a končí na 3000W (Cruiser 3000). Každý si dokáže najisť tu svoju vysnenú ekolobežku. Naše modely sú vyrobené tak, aby odviezli pohodlne a bezpečne ako lahšie osoby, tak aj ludí majucí hmotnosť nekde okolo 120 - 130 kg. Pri výrobe dbáme na masivné prevedenie, velké nafukovacie pneumatiky a silné motory podporené vekokapacitnými bateriami. Pretože sa ekolobežky používajú viac a viac ako náhrada za automobil či motocykel, je dôležité, aby zvládaly rôzné prevýšenia, rôzné nástrahy na cestách a mali čo najdlhší dojazd.

Elektrické kolobežky do mesta

V poslednej dobe stúpá obľuba tzv. LAST MILE elektrokolobežiek. Jedná se o malé, skladné a predovšetkým ľahké modely. Na druhej strane sú tieto modely skoro bez vynimiek vyrábané so slabými motormi(250-350W) a malými bateriami (obvykle do 10Ah) - takáto kolobežka je podľa našeho názoru použitelná len do cca. 60 kg s dojazdom v praxi do 15 km. Ďalšou nepríjemnosťou bývajú malé pneumatiky (alebo tvrdé kolesa), které veľmi zle znášajú jazdu po bežnej mestskej vozovke. Naše firma sa dlouhodobo vyhýbá ponuke slabých modelov a tak u Nitro scooters najdete mestské modely so silnými 48V500W motormi, ktoré pri novinárskom teste v roku 2017 výkonovo porazili konkurenčné produkty. TOP zástupcem mestských modelov je u nás GO500Plus doplnený o lacnejší model DRIVE 500. Oba modely sa pyšia 48V500W motormi a s batériami o kapacity 15Ah resp.10,4 Ah u Drive 500. Nitro scooters se dlouhodobo vyhýbá malým kolesám a tak u nás začínáme na 10" (26 cm). Pripravujeme dalšie nové modely, ale aj tu budeme trvať na vysokom výkone, velkokapacitných bateriach, veľkých pneumatikách atď.

Výkon motora Vs.využitelnosť

100 - 350W – vhodné pro deti, výkonovo nezvládne odviezť dospelé osoby
500W – v kombinácii s 48V batériou a ľahkým hliníkovým telom dokáže odviezť aj dospelé osoby do váhy približne 100 kg
800 - 1000W – tieto elektrické kolobežky sú vhodné pre osoby do 100 kg za predpokladu využitia predovšetkým v rovinatom teréne
1200 - 1900W – jedná sa už o veľmi silné kolobežky, ktoré dokážu vybehnúť hocijaký kopec aj s osobami na hranici nosnosti (do 120 kg)
2000 - 3000W – TOP modely pre naozajstných znalcov. Tieto kolobežky už dokážú v kopcoch aj zrýchľovať a v mestskej premávke dokážu predbehnúť kdejaké auto či bycikel.

Dojazd

Dojazd kolobežky na jedno nabitie bývá velmi často spoločne s výkonom a max.rychlosťou hlavným bodom pri výbere vhodnej elektrickej kolobežky. Nepríjemným faktom na trhu s elektro kolobežkami je účelovo nadhodnocovanie dojazdu. Naša firma ide od začiatku pôsobenia na trhu (od roku 2007) iným smerom. Každá kolobežka je podrobená reálnému testu a tieto údaje sú potom prezentované. Rozdiely medzi našími údajmi o dojazde a u konkurencie tak bývajú často velmi rozdielné, a to až o 40%! Poznáme prípady, kedy prodávajúci uvádzajú dojezd okolo 120 km, ale za predpokladu, že uživatel pôjde konstantne rychlosťou okolo 5 km/h (rýchlosť chôdze) alebo bez reálneho zaťaženia. Je to rovnaké ako pri automobiloch alebo motocykloch ovplivníte dojazd (spotrebu) štylom jazdy, zaťažením a profilom trasy.

Nižšie nájdete hlavné body ovplivňujúce dojazd z hladiska údržby stroja:

Tlak v pneumatikách – toto velká väčšina zákazníkov podceňuje a pneumatiky pravidelne nekontroluje a nedofúkajú. Výrobcom predpísaná hodnota je okolo 2,5 - 3,0 BAR. Pokial klesne tlak (predovšetkým v zadnej pneumatike) pod 2,0 BAR odrazí sa to na zníženom dojazde na jedno nabitie
Údržba reťaze – nesprávne napnutá reťaz a aj nedostatočne namazaná reťaz prispievá k zníženiu dojazdu
Preťaženie stroja – nami udané váhové limity vychádzajú z reálného testovania. Preto pokial je nosnosť napr.120 kg a niekto kolobežku preťaží (či už vlastnou váhou či jazdou vo dvoch), dochádza k rychlejšiemu úbytku kapacity baterie
Profil trasy – každé stúpanie prispieva k väčšiemu úbytku kapacity než jazda po rovinatom teréne
Štýl jazdy – veľká väčšina našich modelov ponúka možnosti jazdy na niekoľkých režimoch. Odporučame využívať ECO režimy
Teplota batérie – kto chce kolobežku využívať aj v zime, musí počítať so znížením dojazdu. Batérie fungujú najlepšie pri teplotách medzi 12 - 25°C

Velkosť pneumatík

Pre začiatok je nutné objastniť, že všetci výrobcovia elektrických kolobežiek uvádzajú velikosť pneumatik v palcoch a udávajú pritom celkový priemer pneumatiky. Teda 10" pneumatika má priemer približne 25 cm (1" = 2,54 cm). Naša firma ponúka modely majúce čo nejväčšie možné pneumatiky. Je naprosto logické, že malé pneumatiky s priemerom 5 - 6" sú použiteľné LEN v skladovacích halách, kde je celkom rovný čistý povrch. Aké koľvek nástrahy vozovky vo forme dier, prechádzanie obrubníkov apod. samotnú kolobežku doslova zničí. Naše pneumatiky začínajú na 10" a končia na maxi pneumatikách modelu Monster s veľkosťou 15". Pripravujeme aj model s 16" pneu do mesta.

Batérie

Keďže sa jedná o kolobežky poháňané elektromotormi je zrejmé, že typ a kapacita batérie je zásadným bodom, ktorý určuje dojazd kolobežky. Na trhu nájdeme v súčastnej dobe dva typy batérií. Najviac používanými sú lacnejšie olovené batérie, ktoré sú limitované max.možnou kapacitou 12Ah (resp.15Ah pri volbe batérií značky CSB). Druhým typom sú lithiové batérie. Sú síce drahšie, avšak majú mnohonásobne dlhšiu životnosť a sú lahšie v porovnání s olovenými.

Olovené batérie – naše firma ponúka dva typy olovených batérií. Základom sú batérie s kapacitou 12Ah. Ako nadstavba sú ponúkané baté

rie značky CSB majú kapacitu 15Ah. Olovené baterie majú oproti lithiovým nižší životnosť (približne 150 - 250 cyklov, cca 1 - 2 sezony) a majú približne 3x vyššiu hmotnosť. Ale aj pre vyššie uvedené fakty vďaka nižšej predajnej cene sú stále tím nejžiadanejším riešením

Lithiové batérie - na trhu se objavujú predovšetkým v LAST MILE hliníkových modeloch kam by sa olovené batérie ani nezmestili. Naša firma ponúka lithiové batérie aj pre "dospelácke modely" a evidujeme trend navyšovanie prodaja kolobežiek prává s lithiovými batériami. Existujú 3 základné typy lithiových batérií. Nejznámějšie sú Li-Ion, nasledovaný Li-Pol a LiFePo4. Práve posledné uvedený typ batérie sú zo všetkých 3 najlepšie. Nejlepšie znášajú vysoké prúdy a najdlchšie udržia kapacitu. Práve preto naša firma ponúkaí predevšetkým batérie typu LiFePo4 a to o kapacite 20Ah. Dojazd je vtedy približne 2-násobný oproti oloveným batériam 12Ah.

Oba typy batérií (ako olovené tak lithiové) vyžadújí okrem základného nabíjenia aj údržbu vo forme balancovánia. Viac o tomto nájdete na našom webu. 

Prevádzka na komunikáciách

Kolobežka s pomocným motorom (t.j.kolobežka, ktorá je dodatočne vybavená motorom a je ju možné prevádzkovať aj bez použitia motora odrážaním) môže byť použitá na komunikácích pokiaľ vyhovuje vyhláške MDVRR SR č. 134/2018 Zz.,§31,§32 (zaradené do skupiny bicykle, t.j. prevádzka bez vodičského oprávnenia,bez povinného poistenia a evidenčného čísla). Aby mohla kolobežka s pomocným motorom prevádzkovaná na komunikáciách, nesmie byť jej  max. rýchlosť vyššia ako 25 km/h. Upozorňujeme, že niektorý predajcovia uvádzajú, že kolobežka smie ísť do bežnej cestnej premávky a to aj napriek tomu, že nevyhovujú svojimi parametrami vyhláške.

Všetky modely, ktoré prevyšujú vyššie uvedené parametre, je možné upraviť tak ako predpisuje vyhláška MDSR. Jedná sa o tzv.úpravu Street legal. Po prevedení úpravy obdržíte Osvedčenie o možnosti použitia danej kolobežky na komunikáciách!