Vaše otázky (FAQ)

Najčastejšie otázky na tému ELEKTRICKÉ KOLOBEŽKY:

 

Vaša otázka: "Aký je dojazd elektrickej kolobežky na jedno nabitie pri váhe okolo 80 kg?"

Pokiaľ pôjdete priemernou rýchlosťou okolo 20 km/h a terén bude rovinatý, elektrická kolobežka s 1000W motorom (XE1000) zvládne asi 10 až 13 km v režimeTURBO, pokiaľ zvolíte režim ECO tak pribižne 20 km. Pokiaľ zvolíte skutočne úsporný štýl jazdy, niektorým zákazníkom sa podarí presť aj viac ako 25 km. Modely XE 1200 s 48V napätím majú dojazd približne o 10% väčší. Pri použití batérií LiFePO4 batérií je dojazd ešte vyšší - až dvojnásobný. Je to dané vlastnosťami batérie, ktorá má vyššiu kapacitu ako olovené akumulátory, ale je asi o 50% ľahšia. Dojazd ovplyvňujú okrem váhy používateľa a terénu aj ďalšie faktory ako sú správne nahustené pneumatiky, správne napätie pohonnej reťaze, stav a opotrebovanie batérie. Batéria používaním postupne stráca kapacitu a dojazd kolobežky sa skracuje. Na dojazd má ďalej vplyv aj konštrukcia motoru - najlepší dojazd má technologicky vyspelý "bezkartáčový" motor, ktorý je súčasťou modelov CRUISER. Tento motor predlžuje dojazd kolobežky o asi 20% oproti modelom XE.

 

Vaša otázka: "Chcem kúpiť jednu kolobežku synovi a jednu pre seba. Neviem ale, aký výkon je pre nás správny, aby to bolo pre syna bezpečné a mňa to odviezlo."

Pokúsime sa v krátkosti zhrnúť základné fakty v kombinácii s možnosťami čo môžete na trhu kúpiť:

- kolobežky s 24V batériami a motorom do cca. 350W sú konštruované predovšetkým pre deti s hmotnosťou do cca. 50 kg. U nás modely Scout KID a Scout MINI.

- kolobežky s 36V batériami a bezkartáčovými motormi uloženými v zadných kolesách do 350W odvezú osoby s váhou okolo 80-90 kg a motor má už dostatočný výkon podporený práve 36V! Dá sa odporučit aj pre deti od cca. 10 rokov.

- kolobežky s 36V či 48V a motormi od 800W (Scout 800 + XE1000/1200 + Cruiser 1900/2000//3000 + GO500 + Chopper) odvezú s prehľadom osoby aj okolo 100 kg a motor má vysoký výkon! Kvôli vysokému výkonu vhodné pre uživateľa od 15 rokov.

 

Vaša otázka: "Chcem na elektrickej kolobežke jazdit do práce. Musím batériu po príchode do práce dať nabíjať?"

Pokial viete, že sa poobede budete na kolobežke vracať domov a batéria by mala cestu zvládnuť, nie je nutné judobíjať. Stačí potom večer doma. Nikdy však nesmiete zabudnúť batériu v daný deň dobiť. Pokiaľ sa tak nestane a batéria bude viac hodín / dní vo vybitom stave, dôjde k významnéhu zníženiu kapacity!

 

Vaša otázka: "Ktoré batérie odporúčate, klasické olovené alebo LiFePO4?"

Záleží, čo od kolobežky požadujete. Ak Vám stačí, aby dojazd na jedno nabitie bol do cca. 13-18 km, tak stačí klasická olovená batéria. Ak chcete dlhší dojazd, alebo chcete kolobežku mať čo najľahšiu, tak určite zvolte batériu LiFePO4. Cena batérie LiFePO4 je síce vyššia, ale na druhej strane má až 4násobné dlhšiu životnosť a najazdíte na nej skoro dvojnásobok toho, čo na klasické články. Všeobecne je ale životnosť batérií pevne spojená so starostlivosťou o ne. Pri nesprávnom zaobchádzaní môžete skrátit životnosť aj na polovicu.

 

Vaša otázka: "Môžete mi napísať, ako sú vaše motokolobežky spoľahlivé? Viem, že sú vyrobené v Číne"

Áno, výroba Nitro scooters sa naozaj nachádza v Číne. Pre docielene maximálnej možnej spoľahlivosti sme pre naše kolobežky stanovili prísné kriteria na zvolené materiály a komponenty. Zároveň trváme na dôslednej výstupnej kontrole výrobku s asistencou vlastného "quality managera", ktorý žije v Číne. Finálnu predpredajnú kontrolu vykonávajú technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú kolobežku odborne skontrolujú a nastavia pre budúcich zákazníkov. Po 10 rokoch skúseností môžeme povedať, že náš výrobok je naozaj ten najlepší na trhu.

 

Vaša otázka: "Môžem použiť kolobežku v normálnej premávke?"

Motorové kolobežky (kolobežky s pomocným motorom) sú schválené Ministerstvom Dopravy SR pre premávku na verejných komunikaciach a to v zmysle vyhlášky 134/2018 Zz, Môžete teda jazdiť po všetkých komunikáciach za rovnakých podmienok ako na cestnom bicykli. Vyhláška uvádza, že kolobežka môže ísť max.rýchlosťou ktorá nesmie presiahnuť 25 km/h. Modely so silnejšími elektromotormi môžu jazdiť o niečo rýchlejšie, ako je vyhláškou stanovená hodnota 25 km/h. Pokiaľ by ste žiadali kolobežku, ktorá bude plne vyhovať spomínanej vyhláške, dá sa u nás objednať. Naša firma takú kolobežku odborne upraví na vyhláškou stanovené hodnoty, avšak úprava je jednorázová a nevratná.

 

Vaša otázka: "Aká je asi životnosť elektrokolobežky pri hobby využití?"

Tu, ako u väčšiny podobných výrobkov, záleží na starostlivosti a frekvencii použitia. Máme zákazníkov, ktorí vďaka svojej starostlivosti o výrobok nemajú žiadné technické problémy viac rokov, na druhej strane sú aj prípady, kedy nie sú dodržané podmienky z Návodu na použitie a tu sa potom vyskytujú menšie závady. Životnosť elektrickej kolobežky môžeme odhadnúť aj na 5 - 10 rokov. Pochopiteľne, toto neplatí pre použité batérie, ich životnosť je priamo ovplyvnená starostlivosťou o ne a počtom nabíjacích cyklov.

 

 

Najčastejšie otázky na téma BENZÍNOVÉ KOLOBEŽKY:

 

Vaša otázka: "Vážim približne 85 kg a neviem, aký model si vybrať, aby ma odviezol aj do kopca..."

Všetky naše modely sú vybavené výkonnými motormi o obsahu 49 ccm (XG09 - XG10) alebo 71,5 ccm (modely MAXI). Pri Vašej váhe môžete zvoliť akýkoľvek spomínaný model. 1-rýchlostné kolobežky sú sprevodované tak, aby užívateľa s váhou do cca. 90 kg odviezli aj do kopca. Prípadne sa dá objednať menšia predná rozetka (11 zubov) ktorá zníži maximálnu rýchlosť, ale umožní zdolávať aj väčšie kopce = viac sily do kopcov! Pokial ste fanúšik obdobných "hračiek pre dospelých", možno Vás zaujme 2-rychlostná kolobežka s manuálnym radením. Prvá rýchlosť slúži výhradne na rozjazd, celú prevádzku potom zabezpečuje druhá rychlosť. 1.rýchlosť je dosť silná, takže odvezie aj 110 kg užívateľa v podstate kamkoľvek.

 

Vaša otázka: "Ponúkate aj nejaké tuningové úpravy?"

Kolobežky sú už z výroby osadené výkonnými 2-taktnými motormi so športovými karburátormi. Zvýšenie výkonu teda nie je nutné. Zároveň by zásahom do motora a jeho častí bola ohrozená záruka či životnosť motora. Testovali sme tuningové výfuky, ktoré majú zvýšiť výkon. Výkon sa zvýšil o cca. 8 - 10%, avšak hlučnosť narástla na skoro dvojnásobok, a tak sme ponuku iných výfukov zrušili. Pri výrobe kolobežiek sú použité nami navrhnuté veľkosti predných a zadných roziet a tiež remenice vo vnútri prevodovky.  Správny pomer roziet a remeníc je zásadným vodítkom k dosiahnutiu maximálneho výkonu kolobežiek. Pokiaľ aj tak pôvodná  rozeta nevyhovuje, dá sa zakúpiť iný typ (ponúkame menšie predné rozetky, ktoré zvýšia ťah z nižších otáčok).

 

Vaša otázka: "Čítal som manuál na webe. Prečo nie je kolobežka vhodná pre časté použitie (píšete, že len pre hobby využitie)?"

Je nutné si uvedomiť, že kolobežky s motorom sú v podstate "zmenšené motorky" s podstatne iným technickým a cenovým nastavením. V praxi to znamená, že sú menej odolné než motocykle či skútre. Ak používate motokolobežku často, napr. denne namiesto automobilu, celá konštrukcia a jej prvky sú preťažované oproti pôvodnému technickému návrhu - využitie pre zábavu. Preto sa treba venovať viac údržbe, ale nemožno očakávať výdrž a odolnosť auta, prípadne štandardne predávaného motocykla.

 

Vaša otázka: "Rozhodujem sa medzi 10,5" pneu Kenda a modely s väčšími pneu (11,5" allroad či 10" racing). Jazdiť chcem hlavne po ceste, čo doporučujete?"

Modely ALLROAD a RACING obúvajú nízkoprofilové značkové pneu CST (popredný výrobca offroad pneumatik pre štvorkolky...). Sú veľmi príťažlivé, avšak rovnako ako pri automobiloch sú nízkoprofilové gumy citlivejšie na nerovnosti vozovky. Pneu RACING je na použitie viacmenej len po asfalte, pneu ALLROAD je univerzál schopný ísť aj po tráve. 10,5" značkové pneu s dušou Kenda (popredný výrobca pneumatik pre horské bicykle) sú svojou konštrukciou univerzálne. Zvládajú tak mierny terén, tak aj cestu. K Vašej otázke - pre využitie motorovej kolobežky predovšetkým na cestu by sme odoporučili model s 10,5" pneu Kenda alebo model Racing s 11" pneu.

 

Vaša otázka: "Ako je to so spoľahlivosťou?"...

Aj keď miestom výroby je Čína, dovoľujeme si tvrdiť, že naše výrobky sú veľmi spoľahlivé. Pre docielenie maximálnej možnej spoľahlivosti sme pre naše kolobežky vybrali iba kvalitné materiály a technológie, ktoré sú zárukou kvality kolobežiek Nitro scooters. Zároveň trváme na dôslednej výstupnej kontrole u výrobcu. Finálnu predpredajnú kontrolu vykonávajú naši technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú kolobežku finálne nastavia. Samozrejmosťou je pre nás osobná kontrola výroby v kombinácii s kontrolórom kvality priamo v Číne. Naše kolobežky sú spoľahlivé.

 

Vaša otázka: "Sú Vaše kolobežky homologizované na prevádzku na ceste?"

Motorové kolobežky (kolobežky s pomocným motorom) sú schválené Ministerstvom Dopravy SR na prevádzku na verejných komunikaciách a to v zmysle vyhlášky 134/2018 Zz. Môžete teda jazdit po všetkých komunikáciach za rovnakých podmienok ako bicykle. Jediné, čo vyhláška uvádza je, že kolobežka môže mať spaľovací motor s obsahom do 50 ccm a nesmie presiahnúť max.rychlost 25 km/h. Pokiaľ by ste chceli kolobežku, ktorá uplne vyhovuje zmienenej vyhláške, dá sa ju u nás objednať. Naša firma takú kolobežku odborne upraví na vyhláškou stanovené hodnoty. Tato prípadná úprava sa týka len motorov s 49 ccm, motory s vyšším obsahom nesmú ani po úprave na cestné komunikácie.

 

Vša otázka: "Aká je životnosť benzínovej kolobežky?"

Tu, ako u väčšiny obdobných výrobkov, záleží na starostlivosti a častosti použitia. Máme zákazníkov, ktorí najazdili stovky kilometrov za sezónu a nemôžu si kolobežku vynachváliť (pochopiteľne sú nutné investície do spotrebných dielov ako sú brzdové doštičky, spojkové pakne, reťaze, rozety pod.). Na druhej strane máme aj zákazníkov, ktorí jazdia často a nestarajú sa o kolobežku skôr vôbec. Vďaka absencii správnej starostlivosti je potom životnosť kolobežky znížená.

 

 

Najčastejšie otázky na tému ELEKTRICKÉ TROJKOLKY:

 

Vaša otázka: "Aký je dojazd elektrickej trojkolky Runner 500 na 1 nabitie, vážím približne 80 kg?...

Pokiaľ pôjdete priemernou rychlosťou okolo 15-20 km/h a skôr po rovinatom teréne, Runner 500 má vyzkúšaný dojazd cez 20 km / 1 nabitie (pri kombinácii všetkých 3 režimov jazdy).  Pokiaľ by ste zvolil drahšie Lithiové baterie 48V20Ah, potom bude dojazd dvojnásobný. Dojazd ovplyvňujú popri váhe uživatela a povahe terénu i dalšie faktory - správné nahustené pneu a pochopiteľne aj stav (vek a opotrebenie) batérií. Batérie používaním postupne strácajú potrebnú kapacitu a dojazd sa postupne skracuje.

 

Vaša otázka: "Aká je spoľahlivosť vašich trojkoliek?..."
Modely Runner 500 a 800 sú tým najlepším typom trojkoliek, aké sme kedy ponúkali. Vďaka našej vlastnej kontrole kvality výroby sa naše trojkolky radia medzi najspoľahlivejšie na európskom trhu. Finálnu predpredajnú kontrolu robia naši technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú trojkolku odborne upravia a nastavia.

 

Vaša otázka: "Môžeme s trojkolkou Runner 500 legálne do premávky?..."
Elektrické trojkolky sú schválené Ministerstvem Dopravy SR pre jazdu na verejných komunikáciach a to v zmysle vyhlášky 134/2018 Zz, môžete teda jazdiť po všetkých komunikáciach za rovnakých podmienok ako na bicykli.